Sitges: Mali gradić koji sme da bude sasvim svoj — i zato je savršen
Next Stop

Sitges: Mali gradić koji sme da bude sasvim svoj — i zato je savršen

Podeli članak:

Postoje destinacije koje te dočekaju kao turistu. Imaju onaj uštogljeni osmeh za strance, razvučene cene i mapu obaveznih znamenitosti koje moraš da slikaš da bi dokazao da si bio tamo. A onda postoje mesta koja te dočekaju kao kod kuće. Kao da si pripadao njima ceo život, samo što to do sada nisi znao. Sitges je definitivno jedno od takvih mesta.

Svega pola sata voza od Barselone - i to voza koji, da budemo iskreni, vozi tako često da možeš bukvalno da odlučiš da želiš tapas u Gotik kvartu i da stigneš tamo pre nego što ti prođe želja - nalazi se ovaj mali, slatki, razuzdani biser na Mediteranu. Sunce tu ne sija drugačije nego u ostatku Španije, ali nekako ti deluje da je tamo samo za tebe. More je plavlje nego što pamtiš. Pesak je finiji. A vazduh… vazduh nosi nešto što se ne može opisati rečima, ali se definitivno oseti na koži. I ispod kupaćih gaća.

Gde se sloboda ne pretvara u performans

Ono što Sitges čini posebnim - a za gej turiste gotovo idealnim - jeste to što ovde ne moraš da budeš ništa drugo do ono što jesi. Grad je otvoren. Ne na onaj turistički, plakati-za-Instagram način. Već na onaj pravi, svakodnevni, neformalni način. Niko ne gleda čudno. Niko ne sikće. Niko ne pravi problem.
I tu dolazimo do one sitnice koja se meni dogodila, a koja savršeno ilustruje duh ovog mesta. Sedim ja u jednom kafiću - ne u nekom ekskluzivnom gej lokalu, već u običnom, onom gde se mešaju i lokalci i turisti - i razmišljam šta ću da naručim sledeće. I odjednom, konobar donosi piće. Kažem mu da nisam ništa poručio. On klimne glavom prema stolu u uglu. Tamo sedi tip. Nepoznat. Lep. Ni previše mlad, ni previše star. Samo… tu. I gleda me. I šalje mi piće. Bez reči. Bez aplikacije. Bez „hej, kako si?" poruke. Samo pogled i gest. I znaš šta? To je bilo jedno od najseksipilnijih iskustava koje sam imao na putovanju. Ne zato što je to bilo nešto posebno ekstremno, već zato što je bilo ljudski. Direktno. Bez digitalnog filtera. U gradu gde se ljudi još uvek usude da te pogledaju u oči i da rizikuju.

Plaže: od sunca do senke, od golotinje do želja

A onda su tu plaže. Sitges ima onu glavnu gej plažu koja je, čudesno, skoro u centru grada. Ne moraš da putuješ sat vremena autobusom da bi došao do nje. Skineš majicu, prošećeš par ulica, i već si na pesku. I to nije obična plaža. To je nudistička plaža. Znači, potpuno goli momci leže na peškiriima, ulivaju se uljem, igraju se u vodi, a niko ne pravi problem. Niko ne zove policiju. Niko ne uzbuđeno šapuće. To je deo grada. Deo atmosfere.

Ali to nije sve. Postoji i druga plaža, malo udaljenija, malo divlja, za one koji vole da se osame ili da se druže u manjim, intimnijim grupama. I onda je tu ona velika kruzing zona - šetalište, žbunje, staze između plaža - gde se, ako znaš gde da gledaš, dešava sve ono što se dešava na dobrom kruzing mestu. Pogledi koji se sretnu. Kratak razgovor. Ili samo ćutanje i gest. I dalje… pa, dalje znate. Sve je tu. Oral, drkanje, poljupci u senci borova. I opet - niko ne pravi frku. Sistem radi. Ljudi znaju pravila. Diskrecija je zlatna, a sloboda je data.

A ako ti je dosta sunca i peska, tu je i sauna. I ne samo sauna. Više lokala, klubova, barova koji rade do kasno u noć. Neki su za one koji vole da plešu, neki za one koji vole da gledaju, neki za one koji vole da se sklone u tamu i da osete tuđe telo pored svog. Sitges zaista nudi sve. Od jutra do mraka, od plaže do kreveta.

Barselona kao ljubavnica u susedstvu

Evo sada jedne stvari o kojoj moram da budem iskren, iako me malo boli: blizina Barselone je ogroman plus. Toliko ogroman da ponekad pomislim - da li bi Sitges bio isti bez nje? Da li bi bio toliko živ, toliko posetan, toliko prožet tom energijom, da nema tu veliku, divlju, kozmopolitsku prestonicu koja šapće sa obližnjih brda?

Ne znam. I ne želim da umanjim Sitges. Jer Sitges jeste poseban. Sam po sebi. Sa svojim uskim uličicama, belim kućama, plavim prozorima, palmama koje se njihaju na vetru, mirisom soli i kože koja se peče na suncu. Ali ta mogućnost da u bilo kom trenutku skočiš na voz i za pola sata budeš u srcu Barselone - da prošećeš Ramblasom, da pojedeš tapas u El Bornu, da uhvatiš neku izložbu ili samo da se izgubiš u gužvi velikog grada - to daje Sitgesu dodatni sjaj. To je kao da imaš mirnu, lepu, razumnu vezu, ali sa potpunom slobodom da povremeno skočiš u aferu sa nekim većim i haotičnijim.

Da li bih se vraćao? Da. Da li bih živeo tamo? Verovatno ne.

Ovo je ono što me ljudi najčešće pitaju. I moram da budem iskren: Sitges je savršen za odmor. Za bekstvo. Za one nedelje u godini kada želiš da se resetuješ, da se napajaš suncem, da upoznaš nove ljude bez pritiska, da jedeš dobru hranu, piješ sangriju i da zaspiš uz šum talasa. Ali živeti tamo? Mislim da bih posle nekog vremena počeo da osećam da mi nedostaje ona energija velikog grada. Da mi nedostaje haos. Da mi nedostaje mogućnost da budem anoniman, da se izgubim u masi. Sitges je mali. Svi se znaju. Svi se vide. I to je divno na odmoru, ali možda previše na duge staze.

Ali to je samo moja lična preferencija. Znam ljude koji bi sutra tamo seli i živeli srećno do kraja života. I razumem ih. Jer Sitges zaista nudi kvalitet života koji se retko gde može pronaći.

Zaključak: Šta može tu da ne valja?

Ništa. Bukvalno ništa. Ne mogu da napišem jednu negativnu stvar o Sitgesu. Sunce, more, pesak, Španija, otvoreni ljudi, lepi momci, sloboda da budeš gde god i kako god želiš, plaže koje su ti na dohvat ruke, noćni život koji ne prestaje, i ona čarobna blizina Barselone koja ti daje osećaj da imaš ceo svet na dlanu.

Sitges nije samo gej destinacija. Sitges je stanje uma. To je mesto gde shvatiš da možeš da budeš opušten i uzbuden u isto vreme. Da možeš da budeš gol na plaži u podne, da te neko muve pićem u šest, da plešeš u klubu u ponoć, i da ujutru, sa mamurlukom, skočiš pravo u more. To je mesto koje te podseća da je život prekratak za komplikovana pravila i da je sloboda najveći luksuz koji možeš da imaš.

Ako nikada niste bili - idite. Ako ste već bili - verovatno razumete sve ovo mnogo bolje nego što sam ja uspeo da opišem. I ako me pitate da li vam preporučujem - pa, šaljem vam ovaj tekst kao virtualno piće iz kafića u Sitgesu. Bez reči. Samo pogled i gest. Dalje znate.

Komentari

0 komentara

Ostavi komentar

Vaša email adresa se koristi za Gravatar avatar i nikada neće biti javno prikazana.

💬 Još nema komentara. Budite prvi!

Top